دارالشفاست کوی تو خود تویی طبیب     درد من و دوای تو یا ثــامن الحــجج(ع)

از کـــار مـن گـره نگشـاید کسـی مگــر     دست گره گشای تو یا ثامن الحجج(ع)

من و همسرم از مدتها پیش تصمیم گرفتیم هر سال حداقل یک سفر ایرانگردی را به اتفاق پسرمان برای آشنایی بیشتر او با این میراث کهن و با ارزش داشته باشیم . و این تصمیم را از موقعی که این مسائل را بهتر درک می کند گرفتیم. به همین خاطر بدنبال سفرهای ایرانگردی مان امسال شهر مقدس مشهد و نیشابور را انتخاب کردیم و تقریبا به همه اماکن سیاحتی و زیارتی این دو شهر سر زدیم . برای آشنایی بیشتر شما عزیزان و البته دانش آموزان خوبم گوشه ای از زیبائیهای این شهر ها را به زبان تصویر روایت می کنم .

 آرامگاه خواجه ربیع : این بنا مربوط به دوره صفویه است و متعلق به ربیع بن خثیم از اصحاب پیامبر (ص) است . وی در آغاز خلافت حضرت علی (ع) والی قزوین بود .ضمنا در سمت راست این بنا آرامگاه مرحوم شیخ احمد کافی واعظ شهیر قرار دارد .

 

آرامگاه خواجه اباصلت هروی : این بنا مدفن یکی از خامین حامی حضرت امام رضا (ع) به نام خواجه اباصلت هروی می باشد که مورد توجه خاص امام رضا بوده اند .

 

آرامگاه خواجه مراد : هرثمه بن اعین مشهور به خواجه مراد یکی دیگر از اصحاب خاص امام رضا (ع) بوده که بنای مقبره وی در جنوب شرقی مشهد بر بالای تپه ای نسبتا بلند قرار دارد .

 

آستان متبرکه امام زادگان سید ناصر(ع) و سید یاسر(ع) : این آرامگاه متعلق به فرزندان امام موسی کاظم (ع) می باشد که در روستای گلستان در 5 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

 

خانه حاج حسین ملک : این بنا یکی از نمونه خانه های زیبای برجای مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاری به پهلوی محسوب میشود . زندگینامه و اقدامات این شخص خیر خواندنی است .

 

 مجموعه فرهنگی - تاریخی توس : ناحیه توس در 24 کیلومتری شمال غربی مشهد و در مسیر جاده قوچان واقع شده است . این مجموعه فرهنگی شامل آرامگاه شاعربزرگ فردوسی ، بنای هارونیه ، ارگ و کهندژ توس می باشد .

 

مجموعه فرهنگی نادری : این مکان گردشگری در 4 راه شهدا واقع شده و آرامگاه نادر شاه افشار ، دوفضای موزه ای و مقبره کلنل پسیان در آن قرار دارد .

 

سد چالیدره : محل زیبایی است که در کنار شهر توریستی طرقبه واقع گردیده است .

 

روستای کوهپایه ای کنگ : روستای کنگ در دامنه کوههای بینالود و در قسمت جنوبی این رشته کوه به فاصله 22 کیلومتری شمال غربی طرقبه قرار دارد . کنگ با داشتن چشم اندازهای کوهستانی ، چشمه سار ها و درختان گوناگون بر دامنه کوهپایه های زیبا ، همواره مورد علاقه کوهنوردان بوده است . معماری روستای کنگ شباهت بسیاری به معماری ماسوله دارد و تقریبا بام هر خانه بعنوان حیاط منزل بالا محسوب می شود . کنگ در لغت به 2 معنی پرنده شکاری کوهستانی و دژ مستحکم به کار رفته است .

از آنجایی که من علاقه زیادی به مدرسه و بچه ها دارم در بالا تصویر مدرسه این روستا را قرار داده ام . از همـین جا به همـــکارانم در آن روسـتا و دانش آموزان خوبـشان سلام می کنم .

 

باغ وحش وکیل آباد : این باغ وحش در کنار پارک جنگلی وکیل آباد می باشد . این باغ وحش دارای حیوانات گوشتخوار ، علفخوار ،آبزی ، خزنده و پرندگان مختلف می باشد .

 

 سفرنامه نیشابور

آرامگاه خیام : حکیم ابوالفتح عمربن ابراهیم مشهور به خیام نیشابوری ریاضیدان ، منجم ،شاعر، پزشک و اندیشمند والای ایرانی میباشد .این مکان در 5 کیلومتری شرق نیشابور واقع می باشد .در گوشه ای از این باغ باصفا موزه خیام نیز وجود دارد .

 

امام زادگان محمد محروق و ابراهیم : در سوی دیگر باغی که بنای یادبود مزار حکیم عمر خیام قرار دارد بنای مذهبی با منظره ای زیبا از کاشی کاری معرق جلب نظر می کند . این مکان مدفن امام زادگان محمد محروق از نوادگان امام سجاد (ع) و ابراهیم از اعقاب امام موسی کاظم (ع) می باشد .

 

آرامگاه شیخ فریدالدین عطار نیشابوری :عطار شاعر و عارف نامی ایران زمین است که با آفریدن آثاری بدیع مقام خود را جاودان ساخته .آرامگاه عطار در فاصله 6 کیلومتری شرق نیشابور قرار دارد .

آرامگاه کمال الملک: در سمت راست آرامگاه عطار ، آرامگاه محمد غفاری فرزند میزا بزرگ کاشانی ملقب به کمال الملک یکی از استادان برجسته و مطرح نقاشی ایران قرار دارد . آثار ایشان را می توان در موزه آستان قدس رضوی مشاهده نمود .

در جنوب شرقی آرامگاه عطار ، محوطه تاریخی شادیاخ واقع گردیده . نیشابور در سال 205 هجری مرکز حکومت طاهریان شد و در شادیاخ امارتی امیر نشین و منازلی برای سپاهیان بنا گردید . از آن پس این منطقه دارالحکومه خراسان و محل اقامت امرا و پادشاهان گشت و سرانجام با حمله مغول از میان رفت .

آرامگاه فضل بن شاذان : این فقیه عالیقدر یکی از متکلمان و متفکران بزرگ تشیع و از مشعل داران فقه جعفری در خراسان بود که امامت و ولایت ائمه بزرگوار امام محمد تقی (ع) و امام علی النقی (ع) و امام حسن عسکری (ع) را درک نمود و معروف به صحابی حضرتشان می باشد .در هنگام حیات 180 کتاب در موضوعات مختلف نوشته اند که حدود 48 عنوان از آثار مکتوب ایشان موجود است . آرامگاه ایشان در 6 کبلومتری شرق نیشابور است .

دهکده و مسجد چوبی نیشابور: در فاصله 15 کیلومتری از شهر نیشابور در جاده ای فرعی باغ و مزرعه ای وسیع با مالکیت خصوصی واقع شده است که طبق گفته اهالی آن منطقه مالکی مسن دارد که از روی دل و  تفریح و گذران عمر در این باغ و مزرعه شخصی شروع به ساختن ساختمانهایی از چوب با هزینه شخصی نموده که شامل مسجد، رستوران، کتابخانه و ... می باشد .